Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

So, 12. 9. 2020 - Pá, 16. 10. 2020

Josef Macek & Rosťa Knápek Macek / obrazy

Josef Macek / obrazy / olej - akvarel - perokresba

Rosťa Knápek Macek / obrazy / akvarel / enkaustika

 

Pořadatel: Městský dům kultury Elektra Luhačovice


Josef Macek
Narodil se 23. 9. 1936 v Bušíně. Výtvarně se později vzdělával při pedagogickém studiu u profesora Tillicha v letech 1964 – 1968. Pracoval jako sportovní instruktor na Středním odborném učilišti v Šumperku a tak nakonec dostal přednost sport a výchova mladých talentů.
V roce 1981 odchází z SOUŽ Šumperk a je zvolen předsedou MNV v Bušíně, kde pokračuje jako starosta obce až do roku 1999, kdy odchází do důchodu. Při jmenovaných funkcích vůbec nezbýval čas na malování, až v roce 2005 jako důchodce se k malování vrací a již v roce 2006 se zúčastnil první výstavy po téměř 35 letech v Ústí nad Orlicí.
Návrat k malování po dlouhých letech nebyl vůbec snadný. Těch 36 let prostě chybí. Začíná proto od začátku realistickou kresbou. Postupně přidává barvy a nechává na sebe působit krásu a mnohotvárnost krajů, květin a i postav. Hledá v sobě svůj vztah k nim. Od striktního realismu přechází k uvolněnému malování, v němž se již začíná projevovat hluboký cit k přírodě, k lidem a k životu. Barvy se postupně projasňují, tak jako když vychází nebo zapadá slunce a jeho paprsky vytváří kouzelné scenérie barev světel a stínů a člověk v němém úžasu začíná splývat s krajinou a časem. Touží zachytit ty prchavé okamžiky, které se již nikdy neopakují. A tak se stále nechá inspirovat a do svého díla ukládá to, co cítí a ve vzájemném propojení vznikají obrazy vypovídající o stavu duše malíře. Tvorba se mu stává potřebnou, jako vzduch, voda, či lidská společnost.
Nemaluje pro efekt ale pro potřebu sdělit, co cítí a i kdyby jen jeden obraz zaujal byť jen jediného člověka a udělal mu radost, nemaloval zbytečně.

J. M.

Vystavoval:
1968 - Olomouc, Šumperk
2006 - Ústí nad Orlicí, Galerie Tunklův dvorec Zábřeh
2007 - Ústí nad Orlicí, Bludov
2008 - Ústí nad Orlicí, Šumperk
2009 - Ústí nad Orlicí, Muzeum Zábřeh, Křetín, Obora
2010 - Ústí nad Orlicí, Choceň, Biskupice, Bušín, Jaroměřice
2011 - Galerie Tunkův dvorec, Ústí nad Orlicí (soukromá galerie)
2012 - Ústí nad Orlicí, Vlastivědné muzeum Šumperk, Polička, Katolický dům Zábřeh
2013 - Bludov, Ústí nad Orlicí, Galerie TD Zábřeh
2014 - Jaroměřice, Loštice, Postřelmov, Tišnov
2015 - Zábřeh Galerie TD, Žamberk, zámek Chrast
2016 - zámek Bílovec, KD Zlaté Hory, Javorník, Jeseník, Galerie TD Zábřeh
2017 - muzeum Skuteč, Galerie Pačkov - Polsko

 

Rostislav Knápek Macek

Narodil se 28.6. 1979 v Zábřeze na Moravě. Přes zdravotní problémy prožíval hezké dětství v Cotkytli v kruhu rodiny. Je nejmladší z 10 sourozenců. Rodiče měl moc rád, oba však brzy zemřeli a jeho život se začal rychle měnit. Těžká operace, nezaměstnanost, tíživá chudoba. V roce 2002 odchází z domova a nový domov nachází v Bušíně, kde konečně žije v klidu a vpohodě. V novém prostředí se začal všestranně rozvíjet. V ateliéru pana Macka se začal seznamovat s výtvarným uměním. Společně navštěvují  výstavy, kde lze čerpat inspiraci a pod vlivem poznávání začal experimentovat s barvami, které mu učarovaly. Postupně se začaly jeho výtvarné pokusy kvalitativně měnit až k současnému, již velmi výraznému projevu. Miluje barvy a jejich vzájemnými kombinacemi vytváří zajímavé fantazie, ve kterých lze nacházet překvapivé výjevy. Obrazy působí uklidňujícím dojmem a odráží se v nich celá jeho duše – skromnost, úcta k lidem, láska k přírodě, ke zvířatům – zobrazují jeho vnitřní svět. Maluje pro radost sobě i druhým.

 

Vystavoval:

 2012 -  Vlastivědné muzeum Šumperk, Katolický dům Zábřeh, Ústí nad Orlicí,

              Polička

2013  - Bludov, Ústí nad Orlicí, Zábřeh Galerie Tunklův dvorec

2014 -  Jaroměřice, Loštice, Postřelmov, Bušín, Tišnov,

2015 - Zábřeh Galerie Tunklův dvorec, Žamberk, zámek Chrast

2016 -  Zlaté Hory, Javorník, Jeseník, Galerie TD Zábřeh

2017 -  muzeum Skuteč, Galerie Pačkov - Polsko

 

 

Městský dům kultury Elektra Luhačovice

  • Ulice: Masarykova 950
  • Město: Luhačovice
  • PSČ: 763 26
  • Stát: Česká republika

Předprodej a rezervace vstupenek na akce Městského domu kultury Elektra

v Městském turistickém a informačním centru, Masarykova 950, tel. 577 133 980, 608 326 255

Nahoru