Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Pá, 3. 12. 2021 - Čt, 13. 1. 2022

Výstava / Vladimír Kubík / Dřevěné betlémy z Podkrkonoší

Výstavu zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Olomouci. Některé z děl jsou i na prodej. 

Setkání s krásnými dřevěnými betlémy Vladimíra Kubíka. Díla charakteristická svým vzhledem i barevností. Jsou robustní i jemné zároveň, abstraktní, ale současně reálné, jsou barevně polychromované, ale vytvářejí dojem jednobarevnosti. Autor při jejich tvorbě vychází z místních betlémářských tradic, ale omezuje se pouze na základní figury s minimem ovcí či darovníků, čímž se odlišuje od tradičních lidových betlémů. Takto pojaté „jesličky“ jsou statické a spíše minimalistické. Každoročně vzniká série menších, povětšinou závěsných betlémů a jedno dílo větších rozměrů, určené do exteriéru. Většina děl Vladimíra Kubíka se nachází především v soukromých sbírkách, a to doma i v zahraničí.

Facebook

Místo konání: Galerie Elektra

Pořadatel: Městský dům kultury Elektra Luhačovice


Vladimír Kubík začal se sochařskou tvorbou experimentovat na konci 80. let a postupem si vypracoval nezaměnitelný rukopis vyznačující se osobitou zkratkou, nadsázkou, humorem, ironií i sarkasmem. Primárně pracuje se dřevem, které se nebojí kombinovat i s jinými materiály jako je kov či kámen. Pro svá díla často využívá nepotřebné předměty nalezené třeba na smetišti nebo zapomenuté na půdách a ve stodolách. Betlémy jsou samostatnou kapitolou autorovy tvorby. Při jejich realizaci vychází z podkrkonošských betlémářských tradic, přičemž se omezuje na základní figury s minimem zvířat, darovníků a dalších figur. Stěžejní a nejvíce „viditelnou“ postavou betlémů V. Kubíka je anděl, který je metaforou současného chaotického a postmoderního světa. Vladimír Kubík se představil poprvé ve VMO před deseti lety rovněž vánoční výstavou pod názvem Andělé a ti druzí.

Galerie Elektra

  • Ulice: Masarykova 950
  • Město: Luhačovice
  • PSČ: 763 26
  • Stát: Česká republika

Městský dům kultury Elektra Luhačovice

  • Ulice: Masarykova 950
  • Město: Luhačovice
  • PSČ: 763 26
  • Stát: Česká republika

Předprodej a rezervace vstupenek na akce Městského domu kultury Elektra

v Městském turistickém a informačním centru, Masarykova 950, tel. 577 133 980, 608 326 255

Nahoru